Lista aktualności Lista aktualności

Wyjazd do Nadleśnictwa Neu Pudagla

Załoga Nadleśnictwa Międzyzdroje z wizytą na niemiecką część Wyspy Uznam.

Realizując umowę partnerską pomiędzy Forstamt Neu Pudagla i Nadleśnictwem Międzyzdroje m. in. na płaszczyźnie edukacji leśnej, rozwoju regionalnego oraz nauki i monitoringu, na zaproszenie strony niemieckiej, grupa pracowników Nadleśnictwa Międzyzdroje, pod kierownictwem i opieką językową Zastępcy Nadleśniczego udała się 05.07.2019 r. z wizytą na niemiecką część Wyspy Uznam.

Z gospodarzami, częścią pracowników Forstamt Neu Pudagla, spotkano się przed jego siedzibą- malowniczym dworkiem. Po krótkim przywitaniu przez lokalnego Nadleśniczego Felixa Adolfiego wyruszono do pierwszego celu wycieczki. Okazało się nim biuro projektu „Renaturierung Polder Immenstadt & Pinnow”. Przedstawiono tam założenia i dotychczasową realizację przedsięwzięcia mającego na celu zrekompensowanie niekorzystnego wpływu na przyrodę rurociągu Nordstream. Polega ono na przywróceniu naturze liczących 600 ha polderów w okolicach ujścia rzeki Piany przez odtworzenie miejsc bytowania ptactwa wodnego. Poruszono zagadnienia wykupu gruntów, regulacji stosunków wodnych na omawianych terenach, zachowania odpowiedniego dla bytowania awifauny stanu runi. W czasie krótkiego spaceru uczestnicy szkolenia obserwowali mnogość ptaków- gniazdujących, w locie i w czasie żeru. Zwrócono również uwagę na rozwiązania techniczne ułatwiające tego typu obserwacje- pomosty i punkty obserwacyjne dla turystów czy fotopułapki pomocne w profesjonalnych badaniach.

Kolejnym punktem krajoznawczym wyjazdu była wieś Monchow z jej XV-wiecznym kościółkiem i mauzoleum z 1892. Podczas zwiedzania zabytków w interesujący sposób przewodnik opowiedział o historii budynków, ich architekturze oraz zwyczajach z nimi związanymi, panujących wśród niemieckich mieszkańców Pomorza.

Na zakończenie uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni do uroczej gospody „Erlebnishof Zum Storchennest” na poczęstunek. Nadarzyła się kolejna okazja do nieco bliższego poznania sąsiadów zza zachodniej granicy nie tylko na polu zawodowym, przyrodniczym czy historycznym, ale również kulinarnym. Integracji oraz posiłku w zdrowej atmosferze na świeżym powietrzu sprzyjała sposobność rozegrania zawodów w swingolfa.

Opuszczając gościnne progi Nadleśnictwa Neu Pudagla nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni pracownicy Nadleśnictwa Międzyzdroje podziękowali za wielce przyjemne szkolenie oraz niesamowitą atmosferę. Program przygotowany przez gospodarzy okazał się bardzo interesujący i urozmaicony.

Serdecznie zaproszono też niemieckich leśników do odwiedzenia Polski.