Lista aktualności Lista aktualności

Pożar przy drodze nr 107

Brak opadów i słoneczne dni zwiększają zagrożenie pożarowe nie tylko w lasach ale i na polach.

W dniu 29.07.2019 r. około godziny 12:00 pomiędzy miejscowościami Dobropole oraz Rekowo wzdłuż drogi krajowej nr 107, doszło do wielkopowierzchniowego pożaru użytków rolnych. Spaleniu uległo około 50 ha zbóż stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla lasu. Warunki atmosferyczne, tj. długotrwała susza oraz bardzo silny - wschodni – wiatr utrudniały prowadzenie akcji gaśniczej przez służby ratownicze. W pewnym momencie doszło do przeniesienia się pożaru do przylegającego drzewostanu. Do akcji ratowniczej zostały wezwane samoloty gaśnicze, które dotarły w rejon pożaru w momencie przenoszenia się pożaru na las. Bezpośrednie zrzuty wody wyhamowały dynamikę rozprzestrzeniania się ognia w lesie, co pozwoliło zastępom straży pożarnej na przeprowadzenie skutecznej akcji gaśniczej, ograniczając szkody w drzewostanie do 0,25 ha. Akcja gaśnicza i dogaszanie pożarzyska przez służby trwało do godziny 19:00.

W akcji wzięło udział 16 zastępów PSP, OSP oraz 2 samoloty gaśnicze, które dokonały 8 zrzutów wody.

Z uwagi, że teren akcji przylegał bezpośrednio do drogi o dużym natężeniu ruchy, niemałym utrudnieniem było niewłaściwe zachowanie się „ciekawskich” osób, stwarzających zagrożenie dla siebie jak również dla innych uczestników ruchu drogowego. Niewłaściwe zachowanie niektórych kierowców stwarzało także zagrożenie dla poruszających się pojazdów gaśniczych.

Nadleśnictwo Międzyzdroje dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do skutecznego przebiegu akcji, tj. funkcjonariuszom PSP, druhom OSP, funkcjonariuszom Policji, pilotom, pracownikom Zakładów Usług Leśnych oraz Służby Leśnej.

                                                                                                                                      Darz Bór